Obezite ile mücadeleye nasıl ve nereden başlanmalı?

Bir önceki yazımı yılların tecrübesi Prof Dr Hamit ÖZGÖNÜL’ün

“OBEZİTE bir hastalıktır,hiçbir hastalık, hasta aç bırakılarak iyileştirilemez.”sözü ile noktalamıştım.

Demek ki aç kalarak birçok hastalıkta olduğu gibi OBEZITE de tedavi edilemez.Ya nasıl tedavi edilmeli,tabiki sağlıklı,dengeli,ölçülü ve  vakitli beslenme ile…

Tam bu noktada çocukların ve ebeveynlerin obeziteye bakışları nasıl,yeterince bilgiye sahiplermi, bu konuda yapılan araştırmalar neler söylüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) yaptığı bir araştırma raporun da;

Fazla kilolu erkek çocukların yüzde 81’ inin kızların ise yüzde 71’ inin kilolarının “normal olduğunu” sandıklarını bildiriyor.

Milli Sağlık ve Beslenme Araştırması (National Health and Nutrition Examination Survey) kapsamında 8-15 yaş arası çocuklara kendilerini obez mi, fazla kilolu mu, çok zayıf mı yoksa normal mi buldukları soruldu ve cevapları çocukların vücut kitle endeksi (VKE) ile kıyaslandı.

VKE’ ne göre obez olan erkek çocukların yüzde 48’ i ve kızların yüzde 36’ sı normal kiloda olduklarını bildirdiler.

Rapor, kilolarını yanlış değerlendirme oranının düşük gelirli ailelerin çocuklarında yüksek gelirli ailelere nazaran daha fazla olduğunu da ortaya koyuyor.

Diğer taraftan, normal kiloda olan çocukların yüzde 87’ si kendilerini doğru tanımladı ama kiloları normalden az olan çocukların yarısı kilolarının normal olduğunu, diğer yarısı ize zayıf olduklarını söylediler.

CDC’ nin uzmanları, “Çocuk ve gençlerinin kilo durumlarını doğru değerlendirmelerinin kilo kontrolünde önemli olduğunu” vurguluyorlar.

Anneler de çocukların ağırlıklarını doğru değerlendiremiyor

Daha önce Archives of Pediatrics & Adolescent isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma annelerin de çocuklarının kilolarını doğru değerlendirmediğini ortaya koymuştu.

Çoğunluğu düşük sosyo-ekonomik tabakadan yaşları 18-46 arasında değişen 281 annenin 12-36 aylık çocukları üzerinde gerçekleştirilen araştırmada annelere 7 farklı çocuk silueti gösterilerek çocuklarının bunlardan hangisine uyduğu soruldu.

Araştırmada, annelerin yüzde 70’ inin çocuklarının vücut ağırlıklarını doğru tanımlamadıkları belirlendi.

Fazla kilolu çocukların annelerinin yüzde 94’ ü çocuklarının kilolarını daha düşük tahmin etti ve bu annelerin çoğu çocuklarının kilolarından memnun idi.

Raporun buraya kadar olan kısmı bize obezitenin yeterince farkında olunmadığını ve  mücadeleye buradan başlanması gerektiğine işaret ediyor.

Çünkü teşhis konmadan ve kabul ettirilmeden ailelerin ve çocukların bu mücadeleye destek vermelerini beklemek ham hayalden öte birşey olmaz.

O zaman işe kendimizin ve çoçuğumuzun durumunu tespit ederek başlamak büyük önem arzediyor.Büyükler için vücut kitle indeksi (VKİ); Kilo:boyumuzun karesi 30 un üstü ise obezite başlamış demektir.Çocuklar da bu persantil eğrisinde ki değerlere göre hareket edilmeli.

Bu günlük de bu kadar kalın sağlıcakla

Cevap veya Yorum Yaz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.