Dr. Osman Poyraz, Ramazan’da su tüketimi ve beslenme konusunda tavsiyelerde bulundu

Kategori: Genel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, iftar ve sahur arasında bol su tüketimine ve doğru beslenmeye dikkat çekti. Günde en az 3 litre su alınmasının oruç zamanının rahat geçirilmesini sağladığını ifade eden Poyraz, iftar ve sahurda kızartma ve hamur işi yemeklerden kaçınmak gerektiğini vurguladı. Poyraz yemeklerde salata, meyve, tam tahıllı ekmek ile tek çeşit protein türü gıda tüketilmesi tavsiyelerinde bulundu.
Orucu daha sağlıklı ve rahat tutmak için tek çeşit protein ile beslenmek gerektiğini ifade eden Dr. Poyraz, iftarda ve sahurda tek tip protein alınmasının daha sağlıklı bir beslenmeyi sağlayacağını ifade etti. Et-yumurta-kuru baklagillerden oluşan protein gruplarından sadece birinin yenmesi gerektiğinin altını çizen Poyraz, “Bununla birlikte salata, meyve, tam tahıllı veya çavdar, yulaf ekmeğinin tüketilmesi oruçlu insanın kan şekerinin daha yavaş düşmesini sağlıyor. Böylece daha rahat ve sağlıklı şekilde oruç tutabilir” dedi. Poyraz, sahur ve iftarda kızartma türü yiyeceklerden ve hamur işlerinden (makarna, börek gibi) uzak durulması gerektiğin belirterek, “Ramazan’da daha çok ızgara, fırın ve haşlama türü yemeklerin tercih edilmeli” dedi.
Hava sıcaklıklarının yüksek dereceleri bulduğu, aşırı nem oranının bu sıcaklığı daha da bunaltıcı yaptığı bu dönem, oruç tutan vatandaşların Ramazan ayında beslenme konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, Ramazan ayında orucun daha rahat ve sağlıklı bir şekilde tutulabilmesi için tavsiyelerde bulundu. Dr. Poyraz, özellikle su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek kişilerin kilo başı 35 mililitre su içmesinin hayati önem gösterdiğini aktardı.
Dr. Poyraz, sahurun mutlaka imsak vaktine yakın bir zamanda yapılması gerektiğini aktararak, bu kurallara uyulmaması halinde oruçlu kalma süresinin en az 18 saate uzadığını ve özellikle susuzluğun insan bünyesinde önemli sorunlara neden olabileceğinin altını çizdi. Sahura kalkmanın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, gece yatmadan önce sahur yapmanın zararlı olduğu belirtti.
Dr. Poyraz şeker hastalığı, karaciğer, böbrek yetmezliği, kronik kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan vatandaşların ise oruç tutmak için kesinlikle doktorlarına başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: 46Medya

Cevap veya Yorum Yaz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.