Bolca tüketmeniz gereken 10 meyve

Kategori: Genel

Blog takipçilerimiz için listelediğimiz;  tüketilmesi faydalı 10 meyve ve faydaları

Elma
elma-Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Kesinlikle her gün tüketilmesi şart olan bir meyvedir.
-Günde bir elma yemek, sizi tüm hastalıklardan korur. İki elma yerseniz kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olursunuz.
-Diyetler için mükemmel bir seçenektir.
-Çağın belalı hastalığı kanserden, kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol üstleniyor.


 

Ananas
konga-AnanasÜlkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ananas yüksek besin değeri ile en faydalı meyveler arasında yer alıyor.
-C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan ananas bu özelliği ile cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada etkili bir meyve.
-Ananasın bir diğer önemli özelliği ise sadece bu meyvede bulunan bazı enzimlerin sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırması. Bu nedenle kilo vermek için oluşturulan pek çok diyet listesinde ananası görebilirsiniz.
-Tüm bunlara ek olarak besin lifi bakımından zengin ananas kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına karşı tüketilmesi önerilen meyveler arasında ilk sıralarda geliyor.


Papaya
papayaChristopher Columbus, Papaya’ya “Meleklerin Meyvesi” adını vermiştir. Papaya hem meyve hem de sebze olarak yenilebilen çok yönlü bir meyvedir.

Çok sayıda sağlık faydaları bulunduğundan papaya yemelisiniz. Papaya aşağıdaki besin değerlerinden zengindir;

-Antioksidanlar, Karoten, Vitamin A, Vitamin B, Vitamin C, Potasyum, Magnezyum, Pantotenik asit, Folat, Lif.

-Tüm bu maddeler vücudun çeşitli sistemlerinin düzgün işlemesi için önemlidir. Papaya’da bulunan vitaminler ve mineraller metabolizmanın güçlendirilmesinde etkilidir. Düzenli alımları metabolizmayı hızlandırarak enerji üretimi için yağların yakılmasını sağlar. Yağların yakılması size daha fit ve sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır.


Böğürtlen

0_6a08a_cc8b7fd8_M-Ülkemizde yol kanarlarında, korularda, ormanlarda sık rastlanan, dikenli bir ağacın meyvesi olan böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor. Üstelik meyve organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin…
-Düzenli yenen böğürtlen yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarını önlüyor.
-Böğürtlenin sıkılarak elde edilen suyu ishallerde çok faydalıdır. Ancak böğürtlen suyu saklanamaz taze içmek gerekir. Saklanırsa sirkeleşir.
-Ağız yaralarında, gerek taze ve gerekse kurutulmuş 20 gram böğürtlen yaprağı 1 litre suda haşlanırsa, bu çay ağız yaraları için çok faydalıdır.
-Kurutulmuş yapraklarından yapılan şurubunun kanı temizleyici etkisi de var. Bu şurup öksürüğü olanlara da iyi geliyor.
-Ayak yorgunluklarında, böğürtlenin sürgünleri ve kökleri 100 grama 1 litre su ölçüsüyle kaynatılırsa, ılıyınca ayak banyosu olarak kullanılabilir. Ayak yorgunluklarına çok iyi gelir.
….


Kayısı

kayisiYaz aylarının en renkli meyvesi kayısı, cilt güzelliğinin en doğal reçetesidir. Aynı zamanda birçok hastalığın en etkili ilacı olarak da görev yapmaktadır. A, B, C, P vitaminlerini bünyesinde barındıran meyve, son zamanlarda özellikle hanımların büyük ilgisi ile karşılaşmıştır.
-Kurusu, tazesi, meyve suyu gibi oluşumlarının her biri cilde ve vücuda olumlu katkı sağlamaktadır.
-Vitamin ve mineral açısından zengin olan meyve; yüksek dozda demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum barındırmaktadır.
-Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atmakta etkin olan meyve, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu da cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır.
-Uzmanlar özellikle gelişme çağında olan çocukların, zihinsel ve bedensel gelişimi için mutlaka tüketmelerini önermektedir.
….


Şeftali

peachesYaz meyvelerinin arasında yer alan ve en çok tüketilen şeftalinin bilinmeyen faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. O kadar çok faydası var ki saymakla bitmiyor. Hem güzellik açısından hem de sağlık açısından önemli etkilere sahiptir.
-A, B ve C vitaminlerini aynı anda bünyesinde barındıran meyve, vitamin ve potasyum deposudur.
-Mineraller bakımından da oldukça zengindir.
-Bol sulu ve tatlı olması ile de rağbet gören besin kaynağını, kışın farklı biçimlerde kullanmakta mümkündür. Reçel, komposto, marmelat, meyve suyu haline getirerek tüketebilinmektedir. Fakat mevsiminde ve taze olarak yenmesi daha fazla yarar sağlayacaktır.
-Şeftalinin en etkili faydaları arasında sindirim kolaylığı yer almaktadır.
-Hazmı kolaylaştıran meyve aynı zamanda böbrek taşı düşürmede kolaylık sağlamaktadır.
-Böbrek taşını eritmede de önemli etkisi bulunmaktadır.
-Kabızlık, basur gibi sorunlara olumlu çözümler üretir.
-Doğal idrar söktürücüdür.
-Böbrekleri korur ve zararlı maddelerden arınmasını sağlar.
-Ağız kokusunu gidermekte çok başarılıdır.


Karpuz

product_watermelonKarpuz, güçlü bir antioksidandır. C ve A vitaminleri açısından zengin olan karpuz bizi hastalıklardan da koruyor. İşte diğer faydaları…
-C ve A vitaminleri açısından oldukça zengindir. Özellikle beta-karoten deposu olarak bilinir.

-Likopen olarak bilinen bir antioksidan karpuzda bol miktarda bulunur. Bu antioksidanlar vücutta dolaşırken zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Bu zararlı maddeler kolesterolün kan damarlarına yapışmasına neden olur kalp krizine yol açabilir. Karpuzdaki antioksidanlar bu maddelere karşı savaşır. Likopen karpuzda da bulunan ve meyveye kırmızı rengi veren bir antioksidandır. Likopen prostat kanseri riskini de azaltır.
-Karpuz terleme sebebiyle kaybettiğimi sodyum ve potasyum yönünden de zengindir.
-Karpuz likopen açısından en zengin besin maddesidir.
-Enerji üretimi için gerekli olan B vitamini karpuzda bol miktarda bulunur. Gıda uzmanları karpuzda özellikle B6 ve B1 vitaminlerinin bulunduğuna dikkat çekmektedir.
-Karpuz kişinin hararetini alan ve serinletici etki gösteren bir meyvedir.
-Karpuzda bulunan antioksidanlar astım, kolon kanseri, kalp rahatsızlıkları, romatoid arterit ve prostat kanseri riskinin azaltılmasında yardımcı olur.
-Karpuz, yağsız bir besindir ancak enerji üretimini artırır. Ayrıca yaşa bağlı dejenerasyona karşı da vücudu korur.


Kavun

110907170202melon_coquitoİri yapraklı, sarı çiçekli mis kokulu bol sulu bir meyve olan kavun oldukça faydalıdır. Kabakgiller den olan kavun sürüngen bir bitkinin iri meyvesidir. Olgunlaşmamış olarak da tüketilen bu meyve bir çok hastalığa şifa olmaktadır ve bir çok çeşiti bulunmaktadır. Şifa kaynağı kavun fosfor, krom, çinko, potasyum, demir, iyot, magnezyum ve A, B, C vitaminlerini içerir.
-Hazmı kolaylaştırdığı için yemekten önce tüketilmesi oldukça yararlıdır.
-Hemoroid hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir.
-Böbrekler için doğal bir temizleyici görevini görmektedir.
-Cildiniz güzelleştirerek nemlendirilmesini yardımcı olur ve tazeler.
-Zinde olmanızı sağlar ve vücudunuzu serinletir.
-Çekirdekleri ezilerek yeterli miktarda su ile kaynatılıp içildiğinde öksürüğe iyi gelir.
-Bir çok hastalığa iyi geldiği gibi karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.
-Kansızlığa iyi gelir.


Bektaşi Üzümü

gooseberryÖnemli bir bakım istemeyen ve bol mahsul veren bitkidir. Meyvelerinden reçel, komposto ve jöle yapılır. Bektaşi üzümünün çok sayıda faydalı özelliği vardır.

-Bektaşi üzümünün suyu yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Meyveleri C, A, E ve B grubu vitaminler ile zengindir. Aynı zamanda potasyum, fosfor, manganez, bakır ve demir kaynağıdır. Bektaş üzümü hipotansif , kılcal güçlendirici ve anti-sklerotik birleşimine sahiptir. Buna göre de hipertoni (yüksek tansiyon) ve başka kalp damar hastalıklarının tedavisinde iyi bir araçtır. Bektaşi üzümünün olgun meyveleri şişliği önleyen serotonin maddesini içerir.

-Meyvelerin benzersiz bileşimi kanın iyileşmesinde eşi bulunmaz bir vasıtadır, o kanın kolesterol, toksin ve ağır metallerden temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hemoglobin, bakır ve B9 vitamininin üretimine de yardımcı olur. Bektaşi üzümü karaciğer ve böbrek aktivitesini iyileştirerek kanın sağlığını destekliyor.

-Ayrıca, bektaşi üzümünün meyveleri hafif müshil , idrar söktürücü ve safra kesesini temizleme özelliğine sahiptir. Meyveleri iltihabı kaldırır ve bağışıklığı güçlendirir. Bektaşi üzümü kadın sağlığına da faydalıdır, taze meyveleri veya demlenmesi adet düzensizliğini ve uzamış menopozal kanamayı normalleştirir.


Mürdüm Eriği

25122014140422Mürdüm eriğinin faydaları arasında ilk sırada C vitamini özelliği gelmektedir.C vitamininin faydalarına bakacak olursak, her şeyden önce, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden; ve vücut direncini kuvvetlendirdiğinden söz etmemiz gerekir.
-Mürdüm eriğinin faydalarından bahsederken kan yapıcı özelliğinden de bahsetmenin gerekli olduğunu belirtmemiz gerek.Mürdüm eriğinin kan yapıcı özelliği dolayısı ile anemi problemine de iyi gelmektedir.
-Mürdüm eriğinin faydaları arasında bahsedilmesi gereken bir diğer faydası ise bağırsakları çalıştırmasıdır. Bağırsakları çalıştıran mürdüm eriğinin, metabolizmayı hızlandırmasından ve kabızlık problemine iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir.
-Mürdüm eriğinin içeriğinde yüksek oranda potasyum bulunmaktadır. Potasyumun faydalarından da mürdüm eriğinin faydaları arasında söz etmek gerekmektedir.
-Mürdüm eriğinin faydaları arasında, kalp ve tansiyon problemi yaşayanların da yararlanabileceği faydalar bulunmaktadır. Bu nedenle, kalp ve tansiyon problemi yaşayanların bol miktarda mürdüm eriği tüketmesi gerekmektedir.

Cevap veya Yorum Yaz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.